kategorie

Střešní materiály


filtrovat / třídit (zobrazit)

Střešní materiál

Střešní krytina je vnější vrstva střechy, která je přímo vystavena povětrnostním vlivům. V nabídce naší prodejny naleznete široký výběr střešních tašek, bitumenové lepenky, plechové krytiny, plechových tašek, lichoběžníkový plech, dřevěné šindele a bitumen a kompletní okapové systémy vyrobené z hliníku, PVC nebo oceli .

Střechy dnes pokrýváme především keramickými taškami a betonem. Rozlišujeme také ploché a profilované plechy a někdy jsou pokryty živičnými materiály.

Přírodní střešní krytina se nazývá došková střecha nebo dřevěný šindel, dříve často používaný, dnes je to drahá extravagance.

Při výběru materiálu před stavbou domu by se zdálo, že nás nic neomezuje, nicméně musíme brát ohled na územní plán, který nám nebude vnucovat barvu ani tvar střechy.

Základní nátěr je vrstva mezi konstrukcí a jejím obkladem. Jeho účelem je vytvořit hydroizolaci. Zodpovídá za odvádění dešťové vody a vodních par, které pronikly do této zóny, ven. Podle úhlu sklonu střechy se zvolí vhodný typ krycího materiálu.

Na začátku prací připravíme ploché desky k pokládce s několikacentimetrovými rozestupy, čímž umožníme odvětrání krytu. Správné uložení plného bednění pod dlaždice zvyšuje tuhost konstrukce a bohužel i její náklady.

Za zvážení stojí i možnost použití správné střešní krytiny se správnou hmotností, těsností a tuhostí. Zdůrazňuji, že ne každý materiál se hodí na každý obal.

Správnou přípravu střešních krytin parametrů s přihlédnutím k jejich hmotnosti lze rozdělit na lehké, tzv. bitumenové, tedy plechy nepřesahující několik kg/m2, a těžké, které zahrnují jak méně často používané došky a břidlici o hmotnosti několika desítek kg/m2.

Změna krytu, např. z lehkého na těžký, velmi často vyžaduje zvětšení průřezu krokví nebo zmenšení vzdálenosti mezi nimi. Když taková situace nastane, vyplatí se poradit se s řádně autorizovaným konstruktérem.

V opačné situaci, tedy nahrazení těžkého materiálu lehkým, s tím velký problém nemáme. Nicméně stojí za to diskutovat o tomto problému s odborníkem. Často se stává, že se například prodávají ve velkých tabulích a na střechu s poměrně komplikovaným tvarem bude obtížné naaranžovat plechové střešní tašky.

Při stavbě je základem zastřešení mříž nebo bednění. Profilované střešní tašky a plechy jsou tuhé a nevyžadují celoplošnou krytinu, takže stačí použít latě a kontralatě.

Když vybíráme ploché plechy, střešní lepenku nebo bitumenové šindele, je třeba použít bednění. Poslední dvě krytiny vyžadují nejrovnoměrnější podklad, dobrou volbou bude použití velkých panelů na bázi dřeva, případně kombinovaných desek s perem a drážkou.

Bez ohledu na typ zastřešení exkluzivní nebo ekonomické, nejlepší volbou ve své třídě je produkt od důvěryhodných výrobců, proto se vyplatí neskákat na ceně, protože střešní krytina je jednou z nejvýhodnějších důležité prvky při stavbě domu.